Har du frågor?

Kontakta någon av våra specialister inom exempelvis asfaltfräsning, tankbeläggning eller vägmarkeringar.

Område norr

Bengt-Olof Forsberg, Arbetschef
070-588 91 35
bengt-olof.forsberg@svevia.se

Norrbotten
Magnus Granberg
070-542 62 22
magnus.granberg@svevia.se

Västerbotten, Jämtland
Ulf Thorén
073-410 23 70
ulf.thoren@svevia.se

Västernorrland
Niklas Larsson
070-297 01 29
niklas.x.larsson@svevia.se

Område Stockholm

Dan Eriksson, Arbetschef
070-205 50 80
dan.eriksson@svevia.se

Gävleborg Syd, Uppsala
Eric Viberg
070-205-74-63
eric.viberg@svevia.se

Stockholm Norr
Harald Sjögren
070-226 30 11
harald.sjogren@svevia.se

Stockholm Syd, Gotland
Martin Johansson
070-541 18 68
martin.johansson@svevia.se

Område öst

Stefan Atlija, Arbetschef
070-243 69 29
stefan.atlija@svevia.se

Södermanland
Tomas Olsson
076-105 68 92
tomas.olsson@svevia.se

Område mitt

Andreas Kristiansson Arbetschef
070-278 97 72
andreas.kristiansson@svevia.se

Dalarna
Andreas Åberg
070-945 21 74
andreas.aberg@svevia.se

Värmland
Andreas Åberg
070-945 21 74
andreas.aberg@svevia.se

Västmanland, Örebro
Ronny Svensson
073-057 67 39
ronny.svensson@svevia.se

Område väst

Claes-Göran Stenberg, Arbetschef
070-570 05 03
claes.goran.stenberg@svevia.se

Västra Götaland, Halland
Carl Michael Wetterqvist
070-222 72 74
carl-michael.wetterqvist@svevia.se

Område sydost

Bo Eriksson, Arbetschef
070-269 21 51
bo.eriksson@svevia.se

Östergötland
Martin Johansson
070-541 18 68
martin.johansson@svevia.se

Blekinge, Jönköping, Kronoberg, Kalmar
Björn Olsson
070-210 48 40
bjorn.olsson@svevia.se

Område syd

Stefan Håkansson, Arbetschef
070-241 90 14
stefan.hakansson@svevia.se

Skåne
Tom Nilsson
070-301 42 21
tom.nilsson@svevia.se

Henric Andersson
076-128 18 09
henric.andersson@svevia.se

Värmland, Örebro, Sörmland och Västmanland
Melina Stender
Melina.stender@svevia.se
070 - 205 70 26

Uppsala län och norröver
Hans-Anders Jonhans
Hans.jonhans@svevia.se
070 - 982 00 21

Skåne och Jönköping
John Larsson
John.larsson@svevia.se
073 - 534 82 82

Sydöstra Sverige
Sebastian Johansson
Sebastian.johansson@svevia.se
070 - 437 21 09

Stockholm
Björn Henriksson
Bjorn.henriksson@svevia.se
070 - 299 00 68

Kronoberg
Peter Karlsson
Peter-i.karlsson@svevia.se
070 - 314 95 13

Västra Götaland och Halland
Simon Elf
Simon.elf@svevia.se
073 - 952 98 46

Stockholm, Södermanland, Uppsala, Västmanland & Örebro län
Christoffer Ibstedt, platschef
christoffer.ibstedt@svevia.se
070-410 19 38

Dalarna, Gävleborg, Jämtland, Norrbotten, Västerbotten, Västernorrland & Värmland län
Thomas Rogström, Platschef
thomas.rogstrom@svevia.se
070-350 40 39

Skåne, Halland län
Jonas Braun, Platschef
jonas.braun@svevia.se
010-458 15 46

Göteborg, Västra Götaland län
Daniel Andersson, Platschef
daniel.andersson@svevia.se
031-65 65 66

Jönköping, Kalmar, Blekinge, Kronoberg & Östergötland län
Tobias Stockhaus, Entreprenadingenjör
tobias.stockhaus@svevia.se
036-31 21 04

Funktionsmätning & Frisiktsmätning
Tim Ljung, Entreprenadchef
tim.ljung@svevia.se
010-458 15 43

Syd och mitt

Prisförfrågningar och övriga frågor:
Victor Bergkvist
070-3531535
victor.bergkvist@svevia.se

Beställning:
010-4581890

Norr:

Prisförfrågningar, övriga frågor och beställning:
Krister Wallström
070-6553300
krister.wallstrom@external.svevia.se

Arbetschef:

Mats Svensson
070-5739170
mats.svensson@svevia.se

Våra laboratorier

Kontakta våra laboratorier när du behöver hjälp med analys av vägprover, vi finns från Umeå i norr till Arlöv i söder.

Kontaktuppgifter laboratorier

Våra asfaltverk

Via våra fasta och mobila asfaltverk kan vi försörja hela Sverige med asfaltsmassa. Svevias asfaltsanläggningar ligger strategiskt placerade för att vi ska kunna erbjuda dig kostnadseffektiva och säkra leveranser av asfalt.

Våra asfaltverk

Våra emulsionsfabriker

Svevia har fyra fabriker för tillverkning av bitumenemulsion - ett bindemedel för asfalt. Vi erbjuder allt från standardprodukter för klistring av asfaltlager till specialvarianter som uppfyller olika funktionskrav.

Våra emulsionsfabriker