Asfaltera

Svart beläggning, lite grönare tillverkning. Svevia har ett komplett asfalterbjudande för dig som vill hålla på med annat.

En helhetslösning inom asfaltering

Svevia utför alla typer av asfalteringsarbeten åt industrier, handelsföretag, bensinmackar, transportföretag, bygg- och entreprenadbolag och många fler. Genom att Svevia investerar närmare 100 miljoner i tre nya och miljöanpassade asfaltverk så minskar vi utsläppen och öppnar upp för grönare produkter. Bara genom att driva dessa verk med gasol – och till viss del biobränsle – sänker vi koldioxidhalterna med cirka 30 procent. Och när vi producerar lågtempererad asfalt minskar klimatgaserna med ytterligare 20-25 procent.

Hela ytan

Inom beläggning erbjuder vi dig en helhetslösning som göra att du kan hålla på med viktigare saker än att fundera på asfaltskvalitéer, markarbeten, fräsning och vägmarkeringar. Vi har till och med egna labb som analyserar vägprover – allt för att vi ska kunna rekommendera rätt lösning och se till att grundarbetet blir gjort på bästa sätt.

Men vill du bara bättra på färgen på en parkeringsruta är du lika välkommen att höra av dig. Vi hjälper dig hela vägen, inget projekt är för litet och inget är för stort.

Allt i huset

Eftersom vi är en av Sveriges största anläggningsentreprenörer har vi all kompetens och leveransförmåga i huset. Förutom att vi levererar allt mer av vår massa från toppmoderna asfaltverk har vi en rad kringtjänster som gör livet enklare för dig som kund. Vill du komplettera med skyltar, vägräcken, stängsel eller kantstenar är det en enkel sak att ordna.

Vi finns över hela Sverige vilket gör att vi alltid är nära dig – från Arlöv till Övertorneå.

Vårt servicekoncept

Ett samarbete med oss innebär att vi kommer ut till dig och gemensamt kommer överens om uppdragets omfattning.

Utifrån dina krav och önskemål gör vi en behovsanalys och tar därefter fram ett kostnadsförslag.

Det här gör vi alltid

  • Behovsanalys

  • Asfaltläggning/utförande
    /kvalitetskontroll

Det här kan vi också göra

  • Labbanalys av vägprover

  • Bortfräsning av gammal asfalt

  • Markarbeten/förstärkningsarbeten

  • Brunnar

  • Kantstenar

  • Stödkanter

  • Vägmarkeringar/målning

  • Räcken/stängsel

  • Skyltar

  • Löpande underhåll

Våra asfaltverk

Via våra fasta och mobila asfaltverk kan vi försörja hela Sverige med asfaltsmassa. Svevias asfaltsanläggningar ligger strategiskt placerade för att vi ska kunna erbjuda dig kostnadseffektiva och säkra leveranser av asfalt.

Våra asfaltverk

Kontakta oss

Kontakta någon av våra specialister via kontaktuppgifterna nedan eller fyll i formuläret längre ned på sidan.

Bengt-Olof Forsberg, Arbetschef
070-588 91 35
bengt-olof.forsberg@svevia.se

Norrbotten
Magnus Granberg
070-542 62 22
magnus.granberg@svevia.se

Västerbotten, Jämtland
Ulf Thorén
073-410 23 70
ulf.thoren@svevia.se

Västernorrland
Niklas Larsson
070-297 01 29
niklas.x.larsson@svevia.se

Dan Eriksson, Arbetschef
070-205 50 80
dan.eriksson@svevia.se

Gävleborg Syd, Uppsala
Eric Viberg
070-205-74-63
eric.viberg@svevia.se

Stockholm Norr
Harald Sjögren
070-226 30 11
harald.sjogren@svevia.se

Stockholm Syd, Gotland
Martin Johansson
070-541 18 68
martin.johansson@svevia.se

Stefan Atlija, Arbetschef
070-243 69 29
stefan.atlija@svevia.se

Södermanland
Tomas Olsson
076-105 68 92
tomas.olsson@svevia.se

Andreas Kristiansson Arbetschef
070-278 97 72
andreas.kristiansson@svevia.se

Dalarna
Andreas Åberg
070-945 21 74
andreas.aberg@svevia.se

Värmland
Andreas Åberg
070-945 21 74
andreas.aberg@svevia.se

Västmanland, Örebro
Ronny Svensson
073-057 67 39
ronny.svensson@svevia.se

Claes-Göran Stenberg, Arbetschef
070-570 05 03
claes.goran.stenberg@svevia.se

Västra Götaland, Halland
Carl Michael Wetterqvist
070-222 72 74
carl-michael.wetterqvist@svevia.se

Bo Eriksson, Arbetschef
070-269 21 51
bo.eriksson@svevia.se

Östergötland
Martin Johansson
070-541 18 68
martin.johansson@svevia.se

Blekinge, Jönköping, Kronoberg, Kalmar
Björn Olsson
070-210 48 40
bjorn.olsson@svevia.se

Stefan Håkansson, Arbetschef
070-241 90 14
stefan.hakansson@svevia.se

Skåne
Tom Nilsson
070-301 42 21
tom.nilsson@svevia.se

Henric Andersson
076-128 18 09
henric.andersson@svevia.se

Fyll i formuläret så kontaktar vi dig.

Fler tjänster inom asfaltering

Ska du lägga ny asfalt, förstärka en grusväg eller laga en befintlig beläggning? Inom Svevia har vi byggt upp en hel industri för att möta dina behov.

Vägmarkering

Ingen väg är komplett utan vägmarkering. De vita vägmarkeringarna är en viktig del av vägen, de leder, informerar och varnar trafikanterna.

Tankbeläggning

Tankbeläggning i form av Y1B, JIM och infräsning av makadam är ett kostnadseffektivt, snabbt och klimatsmart beläggningsalternativ för medel- och lågtrafikerade vägar.