KATEGORI
KUND
KONTRAKTSUMMA
PROJEKTTID
Den tidigare hamnen på Vrångö byggdes 2004. Sedan dess har den påverkats hårt av den marina miljön som nött sönder stålkonstruktionen. Svevia fick därför i uppdrag att rusta upp hamnen.
Projektet omfattade mark och anläggningsarbeten vid hamnen. Bland annat skulle en 160 meter lång träbrygga på stålpålar rivas i sin helhet och återuppföras. Vid gäst och fiskhamnens hamnplan skulle även den befintliga krönplåten ersättas med en ny betongkonstruktion.
På bryggan fanns även sjöbodar som lyftes med domkraft och förflyttades till land. När den nybyggda bryggan var på plats förflyttades sjöbodarna tillbaka.
- Det låter kanske krångligt, men som jag ser det var vädret den största utmaningen i det här projektet. Vrångö ligger i den yttersta skärgården med öppet hav mot Atlanten i väster, säger Håkan Lysell, platschef.